Tarabya British Schools - British Primary, Secondary and High School in Istanbul - A-Level Nedir ?

A Level Diploma Programı Nedir ?Özel Tarabya İngiliz Okularında uyguladığımız A Level eğitimlerini yakından tanıyalım. 1951 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilerek aynı tarihte İngiltere’de uygulanmaya başlanmış olup genel olarak, üniversite eğitimine ve yükseköğretime hazırlık için ileri düzeyde eğitim alması gereken lise öğrencileri için hazırlanmış uluslararası geçerli bir eğitim ve denklik programıdır. 

A Level, tam zamanlı olarak iki yıl sürer ve iki aşamada tamamlanır: İlk yıl Advanced Subsidiary (AS) denilen tamamlayıcı eğitim ve A2 seviyesi olarak bilinen ikinci yıl eğitiminden oluşmakta olup bunların tamamı A Levels olarak adlandırılmıştır. Her bir aşama tek başına bir kalifikasyon olarak edinilebildiği gibi bütün bir A Levels’in ilk yarısı olarak da alınabilir.

A Levels’da kalifikasyonlar, geleneksel ders çalışma becerileri üzerine yoğunlaşır ve bu kalifikasyonları alan öğrenciler oldukça geniş bir yelpazedeki akademik konuların yanında mesleğe yönelik alan seçimleri de yapabilirler. Esnek müfredatları sayesinde öğrenciler yalnızca İngilizce değil, 60’a yakın konuyu içeren kombinasyonlarda eğitim alabilirler. Okullar, özelleştirilerek bireye uygun hale getirilmiş müfredatlar hazırlayabilir, üniversitelerin ve işverenlerin aradığı bilgi ve algılama becerilerini geliştirebilirler.

A-Level ders programları öğrencilerin konular, özgür öğrenme ve yapıcı düşünme becerileri ile ilgili derin bir anlayış geliştirmesine yardımcı olurlar. Bu nedenle, A Levels programı üniversite, iş hayatı ve yaşam için mükemmel birer hazırlık olarak ün yapmıştır. Bu program öğrencilerin Birleşik Krallık, İrlanda, Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Hindistan, Singapur, Mısır, Ürdün, Güney Afrika, Hollanda, Almanya ve İspanya üniversiteleri dâhil dünyanın en önemli üniversitelerine girmelerini sağlayan, dünya çapında tanınmış bir kalifikasyondur. Birleşik Krallık üniversitelerinin tamamı ve Harvard, Yale, MIT ve Stanford dâhil 450’den fazla Amerikan üniversitesi AS ve A Levels’ı kabul etmektedirler. 

Bir öğrenci, aldığı her AS ve A Level için ayrı bir not alır. Bu not, en yüksek başarı seviyesi olan A*’dan, geçmek için gerekli olan en düşük performansı gösteren E’ye kadar olan bir not çizelgesine kaydedilir. A Level’de alınan iyi notlar, Amerika’daki ve Kanada’daki üniversitelerde tam bir senelik ileri seviyeye geçiş ya da kredi transferi sağlarlar.
AS ve A Levels, yüksek akademik standartları destekleyen sıkı programlardır. Dünya çapındaki eğitim kurumlarınca tanınırlar ve dünyanın en iyi İngilizce konuşulan üniversitelerine kabul alabilmek için hayati önem taşırlar. 3.1 A Level’da Cambridge Üniversitesi’nin Rolü

Dünya çapında Cambridge Üniversitesi programlarını iki dil olarak sunan (Ülkenin ana dili + İngilizce) devlet ve özel okulların sayısında ciddi bir artış görünmektedir. Cambridge Üniversitesi’nin ortak A level programları yürüttüğü model ülkelerin başında; Almanya, Italya, Hollanda, İspanya, İsveç, Arjantin, Bosna ve Hırvatistan bulunmaktadır.

Cambridge Üniversitesi, Özel okullar veya Eğitim Bakanlıklarıyla direk veya o ülkelerdeki resmi temsilcilikleri aracılığıyla ortaklaşa çalışmakta olup, A level programlarının ulusal ve uluslar arası standart ve tanınırlıkta olmasını garanti etmektedir.

Cambridge Uluslararası Sınav Merkezi, hızla artan sayıda projeye imza atarak ülkelerin eğitim standartlarının yükselmesine katkı sağlamaktadır. Ele alınan her proje bir ilki teşkil etmekte olup programlar her bir ülke veya sistemdeki eğitim içeriğine uygun olarak dizayn edilmektedir. Uzman danışmanlıkları ile eğitim konusunda çözümler sunabildikleri gibi eğitimin yeniden yapılandırılması projelerinde de tam kapasite hizmet sunabilmektedirler. 


Cambridge’in Eğitim Bakanlıklarına sunduğu hizmetler:

  • Uluslararası standartlarda çift dilde müfredat geliştirmek
  • Cambridge uluslararası kalifikasyonlarının ölçütlerine göre yeni değerlendirmeler
  • Pedagojik değişiklikler ve değerlendirmeler ile ilgili okul temsilcilerinin ve öğretmenlerinin eğitimi ve profesyonel gelişimlerinin sağlanması
  • Müfredat gelişimi ve yeniden yapılandırma çözümleri
  • İngilizce ve ulusal veya diğer dillerde müfredat ve değerlendirme gelişimi
  • Biçimlendirici ve genel değerlendirme gelişimi
  • Sınav yönetimi ve sınav verilerinin işlenmesi
  • Ulusal kalifikasyonların uluslararası kalitede olması


Bu kapsamda Özel Tarabya İngiliz Okulları bünyesinde ve de İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği İstanbul Kabataş Erkek Lisesi ve Atatürk Fen Liselerinde TBS  tarafından A Level eğitmleri sunulmuştur.
kapat