Manşet - Başarı Hikayeleri: Leyla Alaton

Manşet > Başarı Hikayeleri: Leyla Alaton
“Dünya İnsanı Yetiştirmek” vizyonumuzla düzenlediğimiz “Başarı Hikayeleri” temalı seminerimizde bu kez Türkiye’nin önemli girişimci işkadınlarından Alarko Holding Yön. Kur. Üyesi Leyla Alaton'u ağırladık. Başarı Hikayeleri seminerimizi okul aile birliği üyeleri, velilerimiz, öğretmenlerimiz, lise ve ilkokul öğrencilerimiz takip ettiler.


  Sayın Alaton, lisede aldığı eğitimden, eğitim gördüğü liseyi neden tercih ettiğini sonrasında New Jersey ve New York’ta aldığı eğitimi, oralarda yaşadıklarını, başarılarını kısacası bizi zamanda bir yolculuğa çıkartarak keyifli bir şekilde anlatarak konuşmasına başladı. Başarılı bir kadın girişimci olarak Türkiye’den Amerika’ya kemer ihracatı yaparak iş dünyasına nasıl adım attığını ve bu konuda yaşadığı deneyimleri samimi bir şekilde öğrencilerimizle paylaştı. 


 
Ardından oluşturduğu projelerle kendi şirketini nasıl kurduğunu ve bu arada babasının da iş hayatından bahsederek anlattı. Sayın Alaton şu an idare etmekte olduğu tıp sektörüne malzeme üreten şirketin nasıl ortaya çıktığını ve kendisinin o şirkete nasıl yönetici olduğunu öğrencilerimizle paylaştı. 

Konuşmasının sonraki bölümünde iş dünyasında kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu, zorluklarını ve bundan dolayı da kadınlar açısından iş dünyasında değil sadece her alanda pozitif ayrımcılık olması gerektiğine değinen Sayın Alaton tüm bunların yanı sıra iş dünyasında eğitimleri yerine güzelliklerini ön plana çıkartıp kariyer elde etmeye çalışan kadınların bulunduğunu ve bunların da kadınlarla ilgili hem iş dünyasında hem de diğer alanlarda ne yazık ki negatif bir algı oluşturduğunu ifade etti. Bu açıdan öğrencilerimize özellikle de kız öğrencilerimize “Kadınların güzelliklerini kullanmak yerine beyinlerini kullandıkları ve bu doğrultuda elde ettikleri tecrübeyle ön plana çıkmaları başarılarının çok daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. ”cümlesiyle hem kariyer planlamasında hem de hayatın her noktasında eğitimin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anlattı.
 
 
 
Öğrenci ve öğretmenlerimizin sorularını içtenlikle yanıtlayan konuğumuz verdiği samimi mesajlar ve tavsiyelerle hem öğretmen hem de öğrencilerimizin gönüllerini fethetti.

Öğrencilerimizden gelen bir soru üzerine “Özgüvenli davranmak ve agresif olmak arasında ince bir çizgi vardır. ” düşüncesini paylaşan konuğumuz özellikle bu ince çizgiye dikkat etmenin onları iş dünyasında arzuladıkları noktalara çıkmasında büyük bir fayda sağlayacağını belirtti.

“Bu günlere gelmek adına çok çalıştınız mı gerçekten?” sorusu üzerine Sayın Alaton çok çalıştığını ama özellikle kendisine herhangi bir katkı sağlamyacak arkadaşlardan uzak durduğunu ya da kendisinden uzaklaştırdığını ifade ederek öğrencilerimize şu tavsiyede bulundu:” Sizin yaşlarınızdaki öğrenciler çok çalışmalı, kendinize zarar verecek kötü alışkanlıklar ve yanlış arkadaşlardan kaçınmalısınız.
 
 
 
 

"Siz bir feministmisiniz?" sorusuna yanıt olarak Sayın Alaton; feminizme ihtiyaç olduğunu ve iş dünyasında bu olgunun kadınlara mentorluk yaptığını vurguladı.

Konuşmasını “Hayat tuvalet kağıdına benzer, başlangıçta yavaş döner fakat bitmeye yaklaştığında hızlanır” ifadesiyle noktalayan Alaton kendisini dinleyenleri düşündürdü ve gülümsetti.

Dinleyenlere tecrübeleriyle ışık tutan Sayın Alaton’a teşekkürlerimizi sunarız.


 kapat