Tarabya British Schools - British Primary, Secondary and High School in Istanbul - IB vs A Level

A Level ve IB Diploma Karşılaştırması

Hem A Level hem de IB Diploma Programları, lise eğitim sisteminde en tanınmış nitelikleri olan ve üniversiteye giriş için yüksek başarı düzeyini gösteren programlardır.

IB programı daha kapsamlı bir yaklaşım benimserken İngiliz eğitim sistemi, genellikle altın standart olarak da adlandırılan GCE A Level ile daha dar bir yaklaşımı benimsemiştir. Çocuğunuz için en iyi seçimi yapmak zor olabilir, bu yüzden iki program arasındaki en temel farklılıklara birlikte bakalım isterseniz;

• Uluslararası Bakalorya Diploması (IB); lise mezuniyetine kadar derslere yönelik kapsamlı ve dengeli bir eğitim anlayışındadır.

• Genel Eğitim Sertifikası (GCE) A Level öğrencileri; üniversitede tercih edecekleri bölümlere hazırlık niteliğinde olan dört dersten üçünü seçerek, kendi branşlarında uzman ve alanlarına hakim olurlar. Ayrıca, notları iyi olan öğrenciler de Amerika’da genellikle yükseköğrenim bursu almaya hak kazanırlar.

• IB öğrencilerinin; 3 tanesi daha üst düzeyde, 3 tanesi de standart düzeyde olacak şekilde 6 dersi başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca, IB diplomanın temel içeriği olan Bilgi Teorisi’ni (TOK• Theory of Knowledge); yaratıcılık, eyleme dönüştürme ve hizmeti içeren CAS (Creativity - Action - Service) programını başarıyla tamamlamaları ve kapsamlı bir makale yazmaları gerekmektedir.

• Tarabya İngiliz Okulları’nda vermiş olduğumuz A Level sistemi, hem TOK programına, hem de Cambridge AS Global Perspectives and Research dersiyle beraber uzun ve kapsamlı bir makale içeriğine hitap eder. Ayrıca CAS programı dahilinde katılmış olduğumuz uluslararası tanınırlığı ve saygınlığı olan Duke of Edinburgh International Awards, öğrencinin üniversite portföyünün de bir parçası olur.

• Tarabya İngiliz Okulları olarak, öğrencilerin üniversite tercihlerine oldukça önem veriyoruz ve hızla küreselleşen bu süreçte onların mezun olmadan önce yabancı bir dil daha almaları gerektiğini düşünüyoruz.

• IB, eğitime daha kapsamlı yaklaşıyor. Böylece bütün öğrenciler, kabiliyetlerine bakılmaksızın bütün dersleri almak zorunda kalırlar.

• A Level programını alan öğrenciler, 3 ya da 4 dersi seçerek ilgi alanlarına göre devam edebilir; böylece ilgi, motivasyon ve başarıları daha yüksek olur.

• IB ve A Level, değerlendirmesi farklı olan iki ayrı programdır. Bütün IB sınavları ders sonunda olurken, A Level 2 süreci içerir; AS ve A2. Bütün sınavları 2 yılın sonunda vermek yerine, sınavların iki aşamada olması öğrencinin, hem artış gösteren bir değerlendirme sistemi içinde yer almasını, hem de AS seviyesinde tek başına bir yeterlilik niteliği edinmesini sağlar.

• IB öğrencileri, seçtikleri bütün dersler üzerinden aldıkları bir ortalama sonucunda tek bir notla değerlendirilirler. A Level ise alınan her bir ders için ayrı not verir. Bu yüzden de öğrencinin genel not ortalaması, zayıf olduğu ders yüzünden düşmez.

• Tarabya İngiliz Okulları olarak, öğrencilerin üniversite bölüm tercihleri konusunda fazla bilinçli olmadıklarının farkındayız. Bu yüzden, dünyanın en iyi üniversitelerine kapı açacak farklı alanlar sunmaktayız. Okulumuz da, geleceklerinin farkında olan bu öğrencileri, bu uzun yolculuklarında daima desteklemeye hazırdır.
kapat